sâmbătă, 20 august 2011

Ce au în comun Bon Jovi şi Aldous Huxley

Well, they entertain me.

Am început să citesc ,,Geniul şi zeiţa’’, care îmi place foarte mult, dar mă abţin de la a citi prea mult, pentru că nu mai am la mine decât ,,M-am hotărât să devin prost’’, iar dacă termin ,,Geniul şi zeiţa’’ azi, mâine îl citesc şi pe Page şi luni o să mă plictisesc. Pur şi simplu am crezut că o să am mai puţin timp liber pentru citit şi nu l-am mai luat şi pe Murakami la mine. Se pare că m-am înşelat.

Am uitat să menţionez că am luat şi ceva de Anaïs Nin de la bilbiotecă. Până la urmă, şi erotismul este o artă, şi cine altcineva o exprimă mai bine decât inteligenta şi pasionala Anaïs Nin? Nu mulţi, cu siguranţă.

However, I’m getting bored. Nu fac alteva decât să citesc, să ascult muzică şi să mă uit la TV. Ceea ce puteam foarte bine să fac şi acasă, nu era nevoie să merg în inima munţilor pentru a face exact acelaşi lucru pe care l-aş fi făcut şi în Călăraşi. Vreau să merg în drumeţii pe munte, să dau o fugă până la Braşov, în Adventure Park şi în Piaţa Sfatului. Vreau să mă bucur de vremea superbă. Iar eu sunt închisă ori în casă, ori în grădină. Cuvântul cheie e ,,monoton’’.

Unde a plecat spontaneitatea din viaţa mea?




joi, 18 august 2011

Între egoism şi stoicism



Titlu : Gone with the wind

Autor : Margaret Mitchell

Anul apariţiei : 1936

Premii : Premiul Pulitzer (1937)

Nota : 10/10



Îmi aduc aminte cu acurateţe de prima oară când am văzut ,,Pe aripile vântului’’. Aveam 6-7 ani, dar am fost marcată profund de film. A avut cam acelaşi efect pe care l-a avut şi ,,Titanicul’’. Scenele pe care le am cel mai bine fixate în minte sunt cu Rhett şi Scarlett părăsind Atlanta în flăcări şi momentul când Scarlett ajunge la Tara şi află că Ellen a murit. Nu ştiu de ce îmi aduc aminte de ele mai bine decât de celelalte, probabil că nici nu contează ,,de ce’’.

Trebuie să recunosc că, după o perioadă destul de lungă de timp de când mi s-a întâmplat ultima oară, am plâns la sfârşitul cărţii. Ceea ce arată probabil cât de mult mi-a plăcut. Am trăit fiecare moment descris, am înţeles-o şi am urât-o pe Scarlett de la pagina 1 la pagina 1220 ( din 1224 ) şi l-am iubit pe Rhett cu toată fiinţa mea, l-am compătimit şi l-am admirat din spatele filelor.

Mitchell descrie cu lux de amănunte viaţa celor rămaşi acasă pe perioada Războiului de Secesiune, dramele, patriotismul şi suferinţa Sudului şi a oamenilor săi. Chiar şi după sfârşitul războiului, război care nu a adus decât sărăcie, mizerie şi familii destrămate, lupta continuă, împotriva carpetbaggerilor, scalawagilor şi a negrilor eliberaţi şi îmbătaţi de gustul libertăţii. Formarea Ku Klux Klan-ului, cu rolul de a-i pedepsi pe negri pentru violurile şi crimele săvârşite, nu face altceva decât să agite spiritele, să promoveze violenţa şi să aducă asupra Sudului alte legi draconice. Şi totuşi, acei gentlemani adevăraţi, susţinuţi de soţiile lor, nu se dau bătuţi şi reuşesc să aducă iar democraţii la putere, izgonind majoritatea republicanilor din preaiubita lor Georgie şi, în acelaşi timp, încercând să se împace cu trecutul şi să trăiască prezentul.

Se spune că numai cei puternici supravieţuiesc. Ei bine, şi cei slabi supravieţuiesc, dar viaţa lor este răsturnată de victoria Nordului excentric şi industrializat. Oamenii ca Ashley ,,Sunt ca peştii pe uscat, sunt ca nişte pisici cu aripi’’; sunt lipsiţi de simţ practic, slabi şi nu ştiu să lupte, nu ştiu cum să o ia de la capăt după ce lumea lor s-a prăbuşit. Astfel, Melanie devine emblema ,,femeilor acelea blânde, bune, modeste, dar tari ca oţelul, pe care se bizuise Sudul în război şi în ale căror braţe, mândre şi iubitoare, revenise după înfrângere’’. Ea este sprijinul lui, spiritul energic care îl călăuzeşte şi îl ajută să supravieţuiască. La moartea acesteia, sarcina ei îi este transmisă lui Scarlett, deşi atunci ,,nu l-ar lua nici pe o tipsie de argint!’’ pe Ashley.

Iar Scarlett... Scarlett, Scarlett, Scarlett... Deşi am admirat-o profund pentru refuzul ei de a se lăsa învinsă, pentru munca ei neobosită de a se ridica din sărăcie şi de a-şi ajuta familia, îmi este greu să o iert pentru felul în care l-a tratat pe Rhett. A visat întreaga ei viaţă la Ashley, la o dragoste care n-a existat niciodată cu adevărat, şi a ignorat ceea ce se afla chiar sub nasul ei. ,,Am iubit pe cineva plăsmuit de mine’’, după cum recunoaşte şi ea în cele din urmă. Cât despre copiii ei... în mare parte, s-a comportat ca şi cum aceştia nu ar fi existat, pentru că aproape întotdeauna se găsea altcineva care să aibă grijă de ei. Singurul copil pe care l-a iubit cu adevărat a fost Bonnie Blue, poate şi pentru că fetiţa îi semăna atât de mult.

Cât despre Rhett... el este visul oricărei femei, deşi probabil puţine femei ar fi reuşit să convieţuiască cu el : chipeş, inteligent, ironic şi un bun cunoscător al firii umane. Era singurul care ştia întotdeauna ce gândeşte Scarlett şi mă înfior numai gândindu-mă cât a iubit-o. Părăsind-o, şi totuşi întotdeauna întorcându-se la ea. Oferindu-i tot ce îşi dorea, susţinând-o mereu din umbră, purtându-i de grijă la fiecare pas. Exemplul perfect despre cum dragostea schimbă oamenii. Şi totuşi, mereu au fost în contratimp. Când Scarlett lăsa garda jos, Rhett îi răspundea dur, ros de gelozie. Iar când Rhett era gata să îşi deschidă inima, mândria o făcea pe Scarlett să îşi ţină gura. Poate că sincronizarea a fost o problemă mai mare decât prezenţa veşnică a lui Ashley între cei doi.

Aşadar, deşi egoistă, lacomă de bani şi lipsită de scrupule, Scarlett este o supravieţuitoare în adevăratul sens al cuvântului. Ea şi Rhett reprezintă oamenii duri, puternici, capabili să pornească de la zero atunci când lumea pe care o cunoşteau este distrusă. În definitiv, romanul lui Margaret Mitchell este despre supravieţuire, despre dragoste şi despre oamenii Sudului. Iar imaginea finală, a unui Rhett decăzut şi a unei Scarlett hotărâtă să-l aducă înapoi, acum că şi-a dat seama şi ea ce se întâmplă cu adevărat, împreună cu imaginea dragă a Tarei, cu pământul ei roşu, cu pinii de pe dealurile înconjurătoare şi tufişurile de iasomie, lasă un gust amar şi o urmă de speranţă...

ştii că ai citit o carte bună când ai întors ultima pagină şi te simţi ca şi când ţi-ai fi pierdut un prieten drag”.


luni, 15 august 2011

Pe aripile vântului ( Quotes )

Copila mea, e foarte rău ca o femeie să cunoască tot ce i se poate întâmpla mai rău, căci după aceea nu mai are de ce să se teamă. Şi e foarte rău ca o femeie să nu se mai teamă de nimic.

Se gândi că nu văzuse niciodată un eroism care să se poată asemui cu acela al lui Scarlett O’Hara plecând să cucerească lumea cu o rochie croită din perdelele de catifea ale mamei sale şi cu penele unui cocoş bătrân.

- Nu e ca tine, voinică. N-a fost niciodată voinică. N-a avut niciodată altceva decât inimă.

Draga mea, eşti ca un copil. Crezi că, dacă spui ,,îmi pare rău’’, toate greşelile şi durerile din trecut s-au şters, s-au uitat, şi toată otrava vechilor răni a dispărut...

Te iubeam, dar îmi dădeam seama că nu trebuie s-o ştii. Tu eşti atât de brutală, Scarlett, cu cei care te iubesc. Le primeşti dragostea şi te foloseşti de ea împotriva lor, ca de un bici.

Ştiam că nu mă iubeai când m-am însurat cu tine. Vezi tu, eu ştiam de Ashley. Dar smintit cum eram, credeam că te pot face să ţii la mine. Poţi să râzi, dacă vrei, dar mă gândeam să am grijă de tine, să te răsfăţ, să-ţi dau tot ce voiai. Voiam să mă căsătoresc cu tine şi să te ocrotesc, să te las să faci tot ce pofteşti ca să fii fericită – aşa cum am făcut cu Bonnie. Trecuseşi prin atâtea, Scarlett. Nimeni nu ştia mai bine ca mine prin câte ai trecut, şi voiam să lupt eu în locul tău. Voiam să te joci ca un copil – pentru că erai un copil, un copil curajos, încăpăţânat şi neînţelegător.

Era aşa de limpede că eram făcuţi unul pentru altul. Era limpede că eram singurul bărbat dintre toţi cei din jurul tău care te putea iubi, cunoscându-te aşa cum eşti în realitate – dură, lacomă de bani şi fără scrupule, ca mine. Te-am iubit şi am riscat. Am crezut că Ashley o să se şteargă din mintea ta. Dar – şi Rhett dădu din umeri – am încercat totul şi nimic n-a folosit. Te-am iubit atât de mult, Scarlett! Dacă m-ai fi lăsat, aş fi fost cu tine iubitor şi apropiat cum e un bărbat când iubeşte o femeie. Dar nu puteam să-ţi arăt dragostea mea, pentru că m-ai fi crezut slab şi ai fi încercat s-o foloseşti împotriva mea. Şi veşnic, veşnic, era Ashley la mijloc. Asta mă înnebunea. Era îngrozitor să stau în fiecare seară în faţa ta, la masă, ştiind că ai fi vrut să fie Ashley în locul meu. Şi seara, când te luam în braţe şi ştiam că... În sfârşit, astăzi nu mai are importanţă. Mă mir acum de durerea de atunci.

Şi atunci, în seara aceea când te-am luat în braţe şi te-am dus sus... m-am gândit... am sperat... am sperat atâtea, încât mi-a fost frică să te văd a doua zi de dimineaţă, de teamă să nu fi greşit şi să văd că nu mă iubeşti. Mi-era aşa de frică să nu râzi de mine, încât am plecat şi m-am îmbătat. Iar când m-am întors, tremuram tot şi, dac-ai fi făcut atunci un pas spre mine, un semn măcar, cred că ţi-aş fi sărutat picioarele. Dar n-ai făcut nimic.

Scarlett, nu mi-a plăcut niciodată să adun cioburile sparte şi să le lipesc la loc, spunându-mi că vasul e nou. Ceea ce s-a spart, s-a spart ; şi prefer să-mi amintesc cu plăcere de vasul întreg, decât să-l am înaintea mea şi să-i văd crăpăturile, tot restul vieţii mele.


joi, 11 august 2011

Zugzwang

Nemo Nobody : Îmi pot aduce aminte cu mult timp în urmă. Cu mult timp înaintea naşterii mele. Aşteptam împreună cu cei care nu se născuseră încă. Când nu suntem născuţi încă, ştim totul. Tot ce se va întâmpla. Când e rândul tău, Îngerii Uitării îţi pun un deget pe buze. ''Shh...''. Lasă un semn pe buza superioară. Înseamnă că ai uitat totul. Dar Îngerilor le-a fost dor de mine.

Jurnalistul : Tot ce spui e contradictoriu. Nu este posibil să fii în două locuri în acelaşi timp. Dintre toate acele vieţi, care e cea reală?

Nemo Nobody : Fiecare dintre acele vieţi este cea reală! Fiecare cale este calea corectă. Totul ar fi putut fi orice altceva şi ar fi avut la fel de multă însemnătate.

Nemo Nobody : Înainte, el era incapabil să facă o alegere pentru că nu ştia ce se va întâmpla. Acum că ştie ce se va întâmpla, e incapabil să facă o alegere. În şah, se numeşte ''zugzwang''... când singura mutare bună ... este să nu faci nicio mutare.

( Mr. Nobody )


miercuri, 10 august 2011

Let me out


M-am săturat să tânjesc după lucruri pe care nu le-am avut, nu le am şi probabil nu le voi avea prea curând. M-am săturat să visez la cai verzi pe pereţi în timp ce restul lumii se ocupă de lucruri palpabile, reale. M-am săturat să sper că o să se schimbe ceva.

Se spune că speranţa moare ultima. Ei bine, dacă a mea nu moare de la sine, o s-o ucid chiar eu. Prefer o moarte rapidă uneia lente şi dureroase. Pentru că asta îmi face şi mie speranţa de, cât?, trei ani de zile : mă omoară. Lent, uşor, aproape pe nesimţite, ca o boală. Şi dacă faptul că renunţ la ea mă ajută, am de gând să încerc şi asta. Am de gând să încerc orice ca să fac durerea să se oprească.

Aşadar, o, tu, speranţă ce sălăsluieşti undeva în corpul meu, sau, mai bine spus, în tot corpul meu, te rog să dispari. Să mă laşi în pace. Să mă laşi afară. Te rog să pleci. Sunt în stare să mă rănesc pe mine însămi ca să te fac să pleci. De ce? Pentru că te urăsc. Şi, nu ştiu cum, am senzaţia că şi tu mă urăşti. Poate îţi baţi joc de mine. Poate nu. Şi poate că într-o zi o să te accept înapoi. Dar nu prea curând. Cel puţin...nu azi.

Fuck you, fuck you, fuck you
And all we've been through
I said leave it, leave it, leave it
It's nothing to you
And if you hate me, hate me, hate me
Then hate me so good that you can let me out
Let me out, let me out, let me out,
Hell when you're around...

( Damien Rice – Rootless tree )



luni, 8 august 2011

A fost blogmeet !!!

Al treilea, chiar. Şi a fost încă o experienţă plăcută, am cunoscut oameni noi şi am reuşit să scap măcar de o parte din carapacea mea. Crina, Maria şi Echitabilul au făcut o treabă grozavă şi merită sincere felicitări pentru organizare.

Eu am câştigat la Best Journal, deşi nu mă aşteptam ( după cum s-a văzut ) şi nici nu cred că meritam, pentru că blogul meu nu are caracteristicile unui jurnal, iar Ilie este adevăratul câştigător ( după părerea mea, şi sunt sigură că nu numai a mea ), dar din păcate el şi-a privatizat blogul. ÎI felicit pe toţi cei care au câştigat la BAA, le mulţumesc Andreei şi lui Alecs pentru cadourile câştigătorilor şi lui Pălărie pentru premiile de participare, şi abia aştept blogmeet #4, parţial deoarece s-ar putea să fac parte dintre organizatori.

Membrii noi au fost foarte drăguţi şi sper că s-au simţit bine la întâlnire, pentru că eu ştiu sigur că m-am simţit. Aştept cu drag să îi văd şi la următorul blogmeet, pe unii chiar şi la BC ( Danielaaa, poate vii ). M-am amuzat pe cinste la ''Corabia nebunilor'', mâncarea a fost foarte bună ( mai ales puiul Shanghai al Crinei, adus chiar din Shanghai ), iar atmosfera a fost plăcută şi foarte agreabilă.

Cu alte cuvinte, blogmeet #3 a fost reuşit din toate punctele de vedere şi abia aştept să văd şi eu pozele alea ( Ilieeeeeee ).






sâmbătă, 6 august 2011